BMI index

Obezita je jedním z velkých strašáků všech lidí, a proto by se množství tuku v těle mělo hlídat a každý z nás by měl být maximálně obezřetný. Jestliže chcete vědět, jak na tom z hlediska obezity jste, pak máte jedinečnou možnost si to zjistit poněkud podrobněji než jen pohledem do zrcadla. Ideální je spočítat si BMI Index. Jedná se o index tělesné hmotnosti.

Zkratka vznikla ostatně z anglického spojení Body Mass, což znamená ve volném překladu tělesná hmotnost či tělesná konstituce. BMI index je vynikajícím ukazatelem hned z několika pohledů. Ukazuje nejen míru možné obezity, ale také rizika spojená s výskytem některých především srdečních chorob. U jiných typů onemocnění nám BMI příliš nepomůže, nicméně i přesto může být jako index tělesné hmotnosti nápomocný při diagnostice různých nemocí.

Jak se vypočítá BMI?

Výpočet Body Mass Indexu je velmi jednoduchý a zvládne jej každý člověk, a to i bez použití kalkulačky. Vypočítává se podle následující rovnice:

BMI index= hmotnost v kilogramech: (tělesná výška uváděná v m)²

Po dosazení si hodnot do této rovnice vám vyjde určité číslo. Čím vyšší hodnotu toto číslo má, tím je na tom člověk hůře a jeho hmotnost je vyšší. Standardní BMI se pohybuje mezi 20 až 25. Jestliže si vypočítáte tyto hodnoty, pak se o žádné diety nepokoušejte. Pokud ale vaše čísla budou nižší anebo vyšší, pak je dobré se svou tělesnou hmotností nějakým způsobem pracovat.

Je hodnota BMI skutečně přesná a určující?

Pro většinu lidí je hodnota BMI naprosto přesná a vyjadřuje opravdu precizně index tělesné hmotnosti, který potřebujeme znát. Problém může nastat u sportovců. Typickým příkladem může být kulturista, který často trápí své tělo zvedáním velkého množství kilogramů. Pokud si tento člověk bude chtít vypočítat BMI, tak zjistí, že se nachází v pásmu těžké obezity. To ale přitom není pravda, jelikož má pouze velké množství svalové hmoty.

Problém je s BMI také u lidí, kteří drží často diety. Tito lidé měli na počátku svalovou hmotu, o kterou postupně hubnutím přišli a pak znovu nabírali kilogramy. Často se ale jednalo spíše o tuky, které bohužel vznikly v rámci Jo-jo efektu. BMI hodnota byla přitom prakticky stejná, což je špatně, protože takovýto člověk pochopitelně přibral.

Dělení dle indexu BMI

Celkový výsledek, který vám vyjde po dosazení do zmiňované rovnice, přesně poukáže na to, do které skupiny lidí se zařadíte. Připomínáme, že ideální hodnota je 20- 25!

Výsledné BMI je nižší než 19

Pokud patříte do této kategorie, tak máte podváhu. Jestliže si na kalkulačce spočítáte, že vaše BMI je skutečně takto nízké, běžte stoprocentně za odborníkem. Podváha je pro vaše zdraví prakticky stejně nebezpečná, jako je tomu u obezity. Mnozí lidé tropící podváhou tomuto ale nepřikládají příliš velkou vážnost, a tak často končí s vleklými zdravotními obtížemi v nemocnicích.

Výsledné BMI je vyšší než 25

V současné době patří největší procento lidí právě do této kategorie. Když vám BMI ukáže hodnoty vyšší než 25, neměli byste situaci podceňovat. Nemusíte nutně vyhledávat služby odborníků, ale stačí se pouze soustředit na sebe a svůj vlastní životní styl. Nejlepší bude to, když upravíte svůj jídelníček a začnete se alespoň trochu hýbat. Určitě se nepouštějte do nějakých závratných diet. Pouze byste měli omezit pokrmy, které jsou z pohledu nabírání nadbytečných kilogramů maximálně rizikové. Typická jsou veškerá smažená jídla a také sladkosti. U některých lidí stačí pouze vysadit pití sladkých limonád. Právě ony díky vysokému obsahu jednoduchých cukrů dávají možnost vzniku tuku v těle.

BMI přesahuje 30

Řadíte-li se do kategorie lidí, u nichž index BMI ukazuje na vyšší číslo než je 30, pak neváhejte a zcela změňte svůj životní styl. Učinit tak můžete jak sami, tak i s pomocí odborníka. Druhá možnost je pro záměrné hubnutí ideální, jelikož budete pod maximální profesionální kontrolou a vaše hubnutí bude řízeno cíleně. BMI vyšší než 30 již představuje vysoké riziko a je třeba jej skutečně rychle řešit!

BMI kalkulačka

[calc id=1489]