Atkinsova dieta

Spojení skvělého jídla se slovem dieta je většinou naprosto nesmyslné. Ženy i muži, kteří se snaží zhubnout různými tradičními způsoby, kdy ve stravě vynechávají masité pokrmy, sýry a samozřejmě tuky. Doslova revoluci ale vyvolala Atkinsova dieta. Ta se naopak zakládá na pokrmech, které má většina lidí nejraději. Pokud chcete zhubnout a neničit se různými sebetrýznivými metodami, tak právě pro vás je Atkinsova dieta ideální. Dokonce i mnozí muži, kteří by jinak dietu v žádném případě neřešili, se k ní přiklánějí.

Plusy a mínusy Atkinsovy diety

Hlavní výhodou Atkinsovy diety je pro mnohé zejména fakt, že se mohou neomezeně konzumovat potraviny, jež jsou bohaté na bílkoviny. Jde tedy především o masité výrobky a také mnohé druhy sýrů. Tyto potraviny má drtivá většina z nás poměrně ráda a těžko bychom se jich vzdávali. Vymazat z jídelníčku muže maso je jako vzít dítěti hračku. Instinkt lovce jím neustále velí k příjmu masité potravy. Velkou výhodou této diety je i nezbytnost vynechání pokrmů s obsahem rafinovaného cukru. Ten, jak známo, obsahuje velké množství alergenů a látek, jež nejsou pro lidské tělo žádoucí.

Atkinsova dieta ale určitě není bez chyby a najdeme u ní i několik nepříjemných negativ. V první řadě je nutné říct, že tuto dietu se doporučuje držet zhruba pouze 3 až 4 týdny. Jestliže to přeženete s délkou diety, vystavíte se vedlejším účinkům spojeným s velkým nedostatkem vlákniny. Typická pro někoho lehčí obtíž je například zácpa. Minimální množství sacharidů se také může projevit tím, že není možné nijak ovlivnit množství uvolňovaného inzulinu. Odbourávání bílkovin tak způsobí nadměrné zatížení celého organismu a speciálně ledvin. Diabetici či kardiaci by se měli této dietě vyhýbat velkým obloukem.

Co všechno si můžete dopřát?

Povolené jsou při této dietě prakticky všechny potraviny mající vysoký obsah bílkovin a tuků. Jejich podstatnou složkou ale nesmí být sacharidy. Povoleny jsou jen některé potraviny, které sacharidů obsahují minimální množství. Přeloženo do řeči obyčejného člověka: Dávejte si libovolné množství masa, sýrů a také klidně i tuky! Z masa lze vybírat všechny druhy. Takový uzený bůček taky není zakázán, pokud se jej tedy nesní několik kilogramů naráz…

Vzdávat se nemusíte ani takových pochoutek, jako jsou různé ementály, francouzské zrající sýry anebo niva či jiné sýrové dobroty. Klidně si můžete dopřát i čokoládu, ale pouze s obsahem kakaa převyšujícím 60%. Celý jídelníček by měl být protkán dostatečnými porcemi zeleniny. Ostatně tento fakt u kterékoli diety snad ani není nutné zmiňovat. Za samozřejmost je také u Atkinsovy diety považován pravidelný denní pitný režim.

Zkušenosti mnohých hovoří kladně

Atkinsovu dietu propaguje hned několik známých osobností. To samo o sobě nemusí být pochopitelně dokladem její jedinečnosti, nicméně mnoho lidí se díky ní přebytečných kilogramů zbavilo. Asi nejznámější propagátorkou tohoto způsobu stravování je americká herecká hvězda Jennifer Aniston. Její postava je vskutku krásná, za což dle jejich slov může mimo jiné právě Atkinsova dieta. Tento typ diety propaguje i třeba Catherine Zeta Jones. Její tělo také prozrazuje, že dieta asi funguje.

Funguje tedy skutečně Atkinsova dieta?

Atkinsova dieta představuje z hlediska složení přijímané stravy jakýsi protipól ostatních diet. Dodržovat ji a zhubnout určitě lze, což ostatně potvrdili mnozí lidé. Nabízí se kolem ní ovšem i několik otazníků. Největší pochybnosti vyvolává dieta u lidí, kteří jsou zvyklí na přílohy. Těch je pohříchu většina. Jídlo bez přílohy prostě mnohým tolik nechutná. Spousta z nás se také neobejde bez sladkostí různého druhu. Co si budeme nalhávat, hořká více procentní čokoláda mnohým vyvolá spíše zácpu a nespavost než hubnutí. U lidí, kteří nemají finanční prostředky na kvalitní maso a další schválené potraviny Atkins asi také neprorazí! I tak ale jako alternativa hubnutí může být tato dieta brána v potaz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Radek Štěpán

Pedagog, trenér a pisálek v jednom.

One Reply to “Atkinsova dieta”

  1. Pingback: Hubněte pohodlně a rychle | Jak efektivně zhubnout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*