Každé hubnutí s sebou nese jistá rizika. Když se mnohých lidí, kteří hubnuli, zeptáte, co bylo nejsložitější, budou mluvit o udržení váhy. Samotné zhubnutí je většinou plné odříkání, nicméně zůstat na konečné váze po různých dietách je ještě složitější! Jo-jo efekt může přijít prakticky ihned potom, co ukončíte dietu. Stačí k tomu bohužel málo, a to začít jíst jako před hubnutím. Co je tedy vlastně příčinou Jo-jo efektu a jak mu přecházet, abyste několik měsíců odříkání doslova nevyhodili za chvíli do koše?
Klasický příklad Jo-jo efektu
Pro popis Jo-jo efektu je optimální příklad ze života. Mladá žena, dejme tomu ve věku nějakých 24 let, zjistí, že to, co vidí v zrcadle, se jí pramálo líbí a že v zrcadle vídávala něco mnohem hezčího a především hubenějšího. Rozhodne se proto, že radikálně změní svůj životní styl a okamžitě svou postavu tvaru hrušky změní za krásu štíhlé laně. První, co tuto ženu napadne, je maximální omezení stravy. Za celý den jí opakovaně pouze jeden nízkotučný jogurt a jablko či jiné ovoce. Dopad na její organismus bude mít tato maximální dieta takový, že během několika týdnů shodí nějakých 10 kilogramů. Z radosti, že se všechno povedlo, pak začne konzumovat všechno, co jí padne pod ruku. Po několikanásobném vyluxování ledničky žena zjistí, že se dostane dokonce na vyšší tělesnou váhu, než měla před hubnutím.
Podstata jo-jo efektu je jednoduchá
Lidské tělo není strojem a z toho vychází i teorie vzniku Jo-jo efektu. Stejně jako člověk ve tmě anebo v jiné nepříjemné atmosféře, i tělo dostává strach před drastickou dietou. Když se k ní člověk odhodlá, tak si organismus myslí, že přišla doba nekonečného hladu a dojde ke snížení klidového metabolismu. Tělo tak činí proto, aby déle vydrželo v omezených podmínkách. Jestliže se tedy člověk vrátí ke klasickým stravovacím zvyklostem, logicky začne ihned přibírat, a to mnohem rychleji. Tělo je totiž stále ve svém klidovém režimu a není schopno spalovat takové množství energie, které organismus přijme.
Jo-jo efekt vznikne velmi rychle
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli dietu anebo omezení či změnu stravovacích návyků, měli byste počítat s tím, že se jedná o dlouhodobější záležitost. Nikdy žádná dieta nefunguje tak, že byste hubli pouze krátkou dobu a pak byste si mohli dopřát cokoli. Základem celkového hubnutí a udržení váhy je to, že organismus by měl vydat více energie než přijmout. Tento stav bývá při Jo-jo efektu vždy porušen, a to výrazně!
Jak se efektivně vyhnout Jo-jo efektu?
Základní rada spočívá ve snižování hmotnosti – pozvolné a kilogramy vám budou mizet postupně a nikoli nárazově. Po výsledcích v podobě shozených kilogramů na váze se tedy nesmíte pídit ihned! Důležité je také, abyste byli realisté a stanovili si cíle, které můžete překonávat. I vzpěrač si nevezme ihned činku s nápisem 200 kilogramů, ale začíná postupně. Upravte si určitě jídelníček. Jeden jogurt a jablko denně ovšem žádnou kvalitní úpravu nepředstavují. Jíst byste měli pravidelně několikrát za den zdravou stravu. S tou souvisí i pravidelný pitný režim. Z tekutin si ovšem vybírejte ty neslazené. Optimální variantou je obyčejná voda. Zapomenout nesmíme ani na pravidelný pohyb. Žádné zdravé hubnutí se bez něj neobejde. Energetický výdej je nezbytný. Vybrat si přitom můžete jakoukoli aktivitu. Zpočátku většinou bohatě stačí i obyčejné procházky. V souvislosti s Jo-jo efektem je nezbytné zmínit i stres. Vyhnout se mu dnes je skoro nemožné, ale i přesto se o to pokuste! Nakonec jedno upozornění: Nepolevte! Největšími zabijáky Jo-jo efektu jsou totiž hlavně vytrvalost a důslednost!