Pohybová aktivita by měla ke každému redukčnímu programu vždy patřit, a to hlavně proto, že především díky pohybu zrychlíme náš metabolismus a tím také logicky rychleji spalujeme tuky. Samozřejmě jednou z nejdostupnějších aktivit je běh. Kromě bot na něho nepotřebujeme nic jiného, a můžeme ho praktikovat jak venku v přírodě, tak doma nebo ve fit centru, a to prostřednictvím běžeckých pásů.
Běh při hubnutí skutečně pomáhá
Než si řekneme základní informace o tom, jak bychom vlastně měli běhat, je třeba zmínit, že běhání a hubnutí jdou skutečně dohromady. Běh je totiž považován za jednu z takzvaných aerobních aktivit, během které dochází ke zvýšení tepové frekvence, ke zrychlení metabolismu, a tak logicky i k většímu využívání energie. A jelikož tu tělo využívá i z uložených tukových zásob, dochází logicky k jejich rychlejšímu spalování. Proto je právě běh v souvislosti s mnoha dietními programy velmi doporučován, a to hlavně v pravidelných intervalech.
Dodržovat správné tempo je velmi důležité
V souvislosti se samotným během jde ruku v ruce také rychlost, a tedy logicky i jeho intenzita. Zde však je třeba podotknout, že ta by rozhodně neměla být na maximu naší tepové frekvence. Tu bychom totiž měli udržovat zhruba na 60 – 70 procentech, jelikož právě tolik je pro spalování tuků to nejlepší. Pokud jste tedy netrénovaní, a s během začínáte, dostanete se na tuto hodnotu například svižnou chůzí, nebo indiánským během. Později již bude třeba mírného výklusu, souvislého běhu v pomalém tempu, a teprve poté budeme plnohodnotnými běžci.
Jakou udržovat rychlost?
Pokud tedy běháme pravidelně, je jistě nutné říci, jakou rychlost je z hlediska spalování tuků nutné udržovat. Ideální je držet se na hodnotě okolo 12 kilometrů za hodinu. Pokud totiž o zhruba 4 kilometry v hodině klesneme, znamená to, že během daného běhu spálíme kalorií o polovinu méně. A proto je vhodný půlhodinový takto intenzivnější běh, než ten hodinový, ale pomalejší. Z hlediska plánování času samozřejmě také přijde vhod, když se budete moci věnovat dané aktivitě méně, a zbude vám čas i na další zájmy a činnosti.
Jak je to s konkrétními spálenými kilojouly
Jak tedy nejlépe běhat tedy již víme. Nyní je třeba říci také to, kolik se vlastně dá během konkrétně spálit. I to je totiž velmi důležitá, a často i zajímavá hodnota. Jelikož jsme zmiňovali i běžnou chůzi, tak při té za hodinu spálíme zhruba 200 kJ. Začneme-li s pomalejším během, kdy poběžíme rychlostí 7 kilometrů v hodině, spálíme za celou hodinu této aktivity již necelých 700 kilojoulů. Pokud tempo ještě o dva kilometry v hodině zvýšíme, již spalujeme okolo 850 kJ. A jak jsme již zmínili, během rychlosti 12 kilometrů v hodině spálíme okolo 1200 – 1300 kilojoulů za hodinu.
Běh může přinášet také různá negativa
Ačkoliv je tedy běh hojně doporučován, rozhodně bychom měli přiblížit i to, že může mít i několik negativ. Ty často souvisejí hlavně s možností poškození našich kloubů, nebo s případným zraněním. Hlavně u více obézních lidí může být běh problémem, jelikož jejich i stokilogramová, někdy i větší váha klouby při dopadech zatěžuje skutečně výrazně. Dalším problémem poté často bývají různé přetrhané svaly, a podobná zranění. Za ta si ale často můžeme pouze mi sami, jelikož každému běhu by mělo předcházet důkladné zahřátí a rozcvičení. Tedy pomalejší poklus a následní protažení jak dolních, tak samozřejmě horních končetin. A teprve poté můžeme být k běhu připraveni. S případným poškozením svalů ale může souviset i zranění způsobené tím, že se přepínáme. I tomu je třeba předcházet a tak bychom měli vědět, kde jsou naše limity a kdy už začínáme riskovat.