Cambridge dieta

Dieta pojmenovaná po známém britském univerzitním městě má za sebou poměrně hlubokou historii. Vznikla již v osmdesátých letech na základě čistě vědeckých poznatků týkajících se obezity a nadváhy. V celém světě tato dieta vyvolala velké nadšení a spousta odhodlaných lidí se snažilo změnit svůj život právě tímto způsobem. Dieta Cambridge je totiž postavena na úplně jiném základu, než je tomu u ostatních typů diet. Nejde o restriktivní dietu, jež by zakazovala určité druhy potravin anebo naopak přikazovala, co má člověk jíst. Nepočítá ani kalorie, jež je člověk schopen přijmou a také pohybem vydat. Cambridge dieta se snaží nahradit veškeré potraviny svými vlastními instantními produkty. Ty obsahují přesné množství látek, které lidské tělo potřebuje k tomu, aby fungovalo mnohem lépe a aby docházelo k odbourání tukových tkání a následnému hubnutí.

Jídelníček

Veškerá klasická strava je nahrazena zejména instantními koktejly, teplými polévkami a také různými tyčinkami majícími předepsanou kalorickou hodnotu. Tělo tak dostane nejen potřebné vitamíny, ale také spousty stopových prvků, minerálů a ostatních látek. Kalorická hodnota oněch instantních potravin je snížena na naprosté minimum. Výdej kalorií je logicky vyšší, než je tomu u příjmu. Fyziologicky také Cambridge dieta funguje tak, že je odváděna přebytečná voda z těla ven, čímž také dochází ke znatelnému úbytku na váze. Součástí celého procesu Cambridge diety je také pravidelný pitný režim. Díky němu tak dochází k vhodnému trávení.

Povolené potraviny

Povoleny jsou jen instantní výrobky, jež jsou certifikovány a patří k programu Cambridge diety. Jestliže ale hubnete pouze velmi pozvolna a nenásilně, můžete klidně vyměnit za instantní pokrm pouze jedno jediné jídlo za den. K pití se u tohoto typu diety doporučuje čaj a káva.

Zakázané potraviny

Při striktní Cambridge dietě, kdy člověk potřebuje zhubnout maximálně rychle, jsou zakázány všechny potraviny mimo ty instantní. Zapomenout také můžete například na mléko, a to i v malém množství do kávy. Průmyslově zpracovávané nápoje typu light jsou také zakázány. Stejně jako u ostatních diet nelze konzumovat alkoholické nápoje.

Délka a efektivita Cambridge diety

Cambridge dieta je poměrně účinná, od čehož se odvíjí i maximální délka jejího držení. U maximálně obézních jedinců se tato doba pohybuje v maximu do jednoho měsíce. Pokud ale potřebujete shodit pouze několik kilogramů, které vás zlobí, tak postačí bohatě týden či dva. Celkový úbytek kilogramů za pouhý měsíc se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 kg.

Zkušenosti

Zkušenosti s touto dietou hovoří samozřejmě jak pro, tak i proti ní. S kladných ohlasů bychom mohli jmenovat fakt, že tato dieta opravdu funguje a za pár týdnů budete mít kilogramy opravdu dole. Nepříjemný je ale poměrně velký hlad, který vás bude v průběhu diety provázet. Pocit sytosti není úplně optimální. Určitě také tato dieta nepatří k nejlevnějším. Samotné koktejly rozhodně nejsou tak chutné, jako je tomu u standardních potravin.

Diskuze

Pokud se pro tuto dietu rozhodnete, je každopádně ideálnější držet ji za dozoru konkrétního odborníka z oblasti obezitologie. V průběhu diety musíte do svého organismu dostat hodně tolik potřebných živin. Zapomenout nelze ani na Jo-jo efekt, který je často mnohými příznivci i odpůrci diet jmenován. U Cambridge diety je nutné se na tento efekt soustředit a poradit se s odborníky o tom, jak byste měli pomalu přecházet na klasickou stravu, abyste se případnému rapidnímu nabírání kilogramů vyhnuli. Cambridge dieta je poměrně flexibilní v dopadu na člověka, který ji dodržuje. Může se jednat jak o skutečně obézní lidi, tak i pouze o ty, kteří potřebují rychle shodit pár kilogramů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Radek Štěpán

Pedagog, trenér a pisálek v jednom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*