Chcete konečně do vlastního? Teď máte šanci najít výhodnou nabídku prodeje bytu v Praze

Možná už několik týdnů, nebo dokonce měsíců procházíte kategorii prodeje bytů v Praze a číháte na nejvýhodnější nabídku, která by odpovídala vašim požadavkům a finančním možnostem. Uklidním vás, určitě nejste sami. Najít na vlastní pěst byt za rozumnou cenu v Praze je vskutku nadlidský výkon. Teď situaci navíc značně komplikuje i pandemie koronaviru a vy máte logicky obavy, jestli je koupě bytu v době pandemie ten nejlepší nápad. Nenechte se odradit. Koronaviru navzdory se na českém realitním trhu dějí i pozitivní věci. V mém článku se zaměřím na aktuální události a budu se snažit shrnout hlavní výhody a nevýhody koupě bytu v této hektické době.

Dramatického poklesu cen se s největší pravděpodobností nedočkáte

Nebudu si hrát na investičního experta, ale pokud sledujete vývoj cen pražských bytů, jistě vám neuniklo, že se žádný významný pokles cen nekoná. Spíš naopak. Současná situace je velmi nepříznivá především pro majitele investičních bytů určených pro krátkodobé pronájmy. Pronájmy ve větších městech klesly. V Praze dokonce v průměru o 10 %. Byty, které byly pronajímány primárně turistům, si nyní můžete pronajmout o desítky procent levněji. Jak už jsem zmínila výše, kupní ceny se ale koronakrize zatím moc nedotkla. A to navzdory předpovědím některých ekonomů, že druhá vlna epidemie koronaviru pravděpodobně s cenami zahýbá. Nedělejte si ale moc velké naděje, že by byl pokles dramatický. Už vůbec pak nelze předpokládat, že bude dlouhodobý.

Koupit, nebo nekoupit?

Ekonomické prognózy sice nejsou úplně tragické, tedy za předpokladu, že se naučíme s virem žít a dojde k nárůstu exportu, ale vy sami nejlépe víte, zda si můžete dovolit za daných okolností platit hypotéku. Setkáte se však i s názorem, že je lepší jít do hypotéky právě teď, protože se dá očekávat, že se pravidla pro její udělování zpřísní . Problém mohou mít především lidé, kteří pracují v nejvíce postižených sektorech. Do problematiky hypoték se ale jako absolutní laik určitě nebudu pouštět. Spíš se zaměřím na načasování.

Má tedy smysl kupovat vlastní bydlení v Praze právě teď?

Pokud budete věřit stejně jako já ekonomům a realitním expertům, tak si z jejich prognóz vyvodíte, že ceny bytů možná nepatrně klesnou. Už jsme si ale ujasnili, že pokles nebude nijak dramatický, a navíc nebude trvat dlouho (jestli vůbec nastane). Když se nad tím zamyslíte, je to špatná i dobrá zpráva. Extrémně výhodně byt sice nekoupíte, ale na druhou stranu by vlivem koronakrize neměl ztratit svou hodnotu.

Navíc vás může těšit fakt, že sněmovna konečně zrušila daň z nabytí nemovitostí, takže ve výsledku přece jen něco ušetříte. Při cenách pražských bytů nemusí jít o zanedbatelnou částku.

Ale abych si odpověděla na vlastní otázku, nákup bytu v době koronakrize podle mě smysl rozhodně má.

Je vhodná doba pro nákup vlastního bydlení i investičního bytu

Koronavirus – ochrana před koronavirem – nám všem značně zkomplikoval život. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Nákup vlastního bytu je za současných podmínek výhodnější. Logicky se tedy vyplatí i koupě investičního bytu, který pak můžete pronajímat. Investiční byt by měl být atraktivní pro potencionální nájemníky. Dbejte na to, aby byly v jeho okolí zastávky MHD. Měl by se také nacházet v žádané lokalitě. Velkým plusem je blízkost zeleně a přírody. Vybírejte podle stejných parametrů, jako byste vybírali sami pro sebe.

Pořídit si vlastní bydlení v době koronaviru může být velmi výhodnou investicí

Ale pouze za předpokladu, že máte vyřešenou otázku financování hypotéky.

Pokud hypotéka není problém, můžete na současné krizi vydělat.

Díky mému článku máte jasnější představu o tom, jak se změnil realitní trh v době epidemie a jaké výhody z této situace můžete čerpat.

Souhlasíte s tvrzením, že ceny bytů nijak dramaticky klesat nebudou? Odradila vás současná krize od hypotéky, nebo vás naopak popostrčila k tomu, abyste si o ni zažádali? Podělte se s námi o své osobní zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*