Co všechno zahrnuje hokejová výstroj?

Hokej je překrásný sport a v Česku poměrně dost oblíbený. Rozhodli jste se ho také vyzkoušet, nebo se chystáte dát dítě do hokejové přípravky? Pak vás čeká nákup hokejové výstroje. Pojďme se narychlo podívat, co všechno by mělo být její součástí.

Samozřejmě není nutné všechny níže uvedené části vybavení pořizovat hned najednou, obzvlášť u dětí. Bez hokejky a bruslí se sice neobejdete už na prvním tréninku, ale bez suspenzoru ho pravděpodobně přežijete. Hokejkám a bruslím se ani věnovat nebudeme, každý ví, že jsou potřeba.

Hokej je rychlý a nebezpečný sport

Hokejisté se na ledě pohybují vysokou rychlostí, hrozí náraz do mantinelu, srážka s hráčem, zranění způsobené hokejkou, pukem, či dokonce bruslí. Proto se veškeré hokejové vybavení točí zejména kolem bezpečnosti.

Asi nejdůležitější jsou z tohoto hlediska hokejové helmy. Na hlavě musí dobře sedět, nesmí být volné, ani tlačit. Vyberte si sami, jestli je vám příjemnější helma s mřížkou či plexisklem.

Dále jsou nezbytné všelijaké chrániče. Nutnou investicí jsou chrániče loktů a holení, nohy a lokty totiž dostanou zabrat. Chrániče zabraňují ošklivým odřeninám a zmírňují nárazy. Horní část trupu (ramena, hrudník a záda s páteří) pak chrání chrániče ramen. K tělu se upínají pomocí suchého zipu a je obzvlášť důležité vybrat správnou velikost, jinak se vám v nich bude špatně pohybovat. Další součástí výbavy je pak suspenzor. Obléká se pod kalhoty a chrání citlivá místa.

I oblečení plní ochrannou funkci

Hokejová výstroj obsahuje i další prvky, které mají zčásti ochrannou funkci. Příkladem jsou rukavice, jejichž úkolem je nejen udržet ruce v teple, ale hlavně ochránit předloktí a dlaň. Správná velikost je opět důležitá, tentokrát kvůli pevnému úchopu hokejky.

Hokejové kalhoty mívají plastové chrániče v oblasti stehen a chránič páteře vzadu, takže i ony přispívají k vašemu bezpečí. Dětí učící se bruslit ocení také pády do měkkého.

Jaká část těla ještě zůstává nezakrytá, protože jsme o ní doposud nemluvili? Krk. Na ten se nosí hokejový nákrčník z odolného plastu, který neprořízne ani ostrý nůž. Má chránit zejména proti nárazům a nožům bruslí.

Než nakoupíte, poraďte se

Jestliže s hokejem začínáte, dost možná z toho všeho budete trochu zmatení. Neváhejte požádat o radu svého trenéra nebo personál obchodu, ať neinvestujete tisíce korun do nevyhovujícího vybavení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*