Co dělat, kdy vás rozbolí klouby

Klouby začínají bolet hlavně ve stáří kvůli opotřebení, artróze, na vině bývá také revma nebo osteoporóza. Problémy mohou mít ale i mladší ročníky, u kterých dochází k nadměrné zátěži, k úrazům, nadměrnému stresu. Všechny zajímá, jak zmírnit bolest a klouby léčit.

Bolest kloubu
Bolest kloubu

Příčiny problémů s klouby

Bolesti kloubů mohou mít na svědomí záněty kvůli nízké nebo naopak vysoké hladině kortizolu. Příčinou mohou být psychické problémy, stres v zaměstnání, dluhy, podnikání. Hladina ranního kortizolu se dá nechat zjistit v laboratoři.

Další příčinou mohou být infekce. Klouby bolí většinou při chřipce, tyto bolesti ale za pár dní odezní. Komplikovanější a dlouhodobé problémy nastávají při onemocnění lymskou boreliózou, které se i obtížně léčí.

Vážnější jsou nemoci spojované s vyšším věkem, jako je artróza, dna nebo osteoporóza a mnoho jiných vážných chorob (leukémie, zánět mozku, Běchtěrevova choroba a další). Příčinou bolestí bývají i úrazy ze sportu či pooperační bolesti.

Opotřebení v důsledku věku pomalu začíná po 30 roce. Ve věku nad 50 let může dojít k nástupu pokročilé artrózy, která se nejčastěji a nejdříve objevuje u kolen a kyčlí, tzv. nosných kloubů. Dochází ke zhoršené pohyblivosti kloubu, kloub může být oteklý a bolet.

Jak ulevit od bolestí kloubů

Správnou a bezbolestnou funkci kloubů můžeme podpořit užíváním vhodných doplňků stravy, kloubní výživy, vitamínů apod. Akutní bolest kloubů dokáže zmírnit gel nebo mast a analgetika, které umožní bezbolestný pohyb. Tyto přípravky však neléčí samotnou příčinu bolestí. U dny (pakostnice) je důležitá dieta, omezit příjem masa a dalších nevhodných potravin. U vadného držení těla či zátěže je třeba náprava ve formě cvičení, vhodná obuv. U vážnějších onemocnění a úrazů určí lékař náročnější léčbu v podobě terapií, rehabilitací, lázeňské léčby.

Kloubní výživy
Kloubní výživy

Prevence onemocnění kloubů

Vhodné u všech věkových kategorií a většiny příčin je zařazení svižné chůze do denního programu. Ideální by byl návrat k turistice, kterou pěstovaly starší generace. S batůžkem na zádech poznávat krásy naší krajiny udělá dobře každému. Preventivním opatřením by měla být i úprava jídelníčku, v případě kloubů zařazení dříve běžně konzumovaných potravin, jako je sulc, aspik, tlačenka, guláš z kližky apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*