Dělená strava

Opravdu funkční dietou, která ale je ale spíše dlouhodobější změnou konzumace určitých potravin, je dělená strava. Její princip spočívá v rozdělení potravin na vyloučení vzájemné kombinace potravin s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Obě dvě složky by se měly v jídelníčku oddělit. Vše vychází z toho, že určité potraviny vyžadují pro své správné trávení kyselé pH prostředí a jiné zase zásadité pH. Pokud se nebudou tyto dva typy potravin kombinovat, dojde k jejich optimálnímu spalování. Původně byla dělená strava ordinována lékařem Dr. Howardem Hayem, který ji měl jako metodu pomáhající při nemocech ledvin. Tehdy se ještě neprokázalo, že by osoby držící dělenou stravu prokazatelně hubly. Dělená strava je spíše jakýmsi životním stylem, díky kterému lidé skutečně přemýšlí o tom, co vlastně jí a snaží se najít ty nejkvalitnější a kaloricky nejvyváženější potraviny. Pro organismus je dělená strava každopádně přínosná.

Jídelníček

Potraviny jsou u dělené stravy rozčleněny do třech kategorií.

a)    potraviny s obsahem sacharidů
b)    potraviny s obsahem bílkovin
c)    neutrální potraviny

Ke kombinaci může docházet prakticky libovolně. Jen se nesmí smísit potraviny s obsahem bílkovina potraviny s obsahem sacharidů! Dělená strava také některé potraviny a nápoje striktně zakazuje. V jídelníčku nesmí figurovat kakao a čokoláda. Vzdát se budete muset i pití kávy anebo černého čaje. Dále by se neměly konzumovat výrobky z bílé mouky a také majonéza či arašídy. Omezit se musí v maximu i sůl a konzervy.

Potraviny s obsahem bílkovin

Patří sem zejména maso a masné výrobky. Mimo vepřového lze konzumovat jakékoli maso, které je ale tepelně dostatečně upravené. V každém případě se vyvarujte smažení mase v klasickém trojobalu. Strouhanka se totiž řadí mezi potraviny bohaté na sacharidy. Maso určitě neuďte. Dopřávat si můžete taktéž sóji a mléčných výrobků. Samozřejmostí jsou i vajíčka a sýry. Do skupiny potravin s obsahem bílkovin řadíme i některé ovoce. Typické jsou citrusové plody, meruňky, třešně a také broskve, hrušky, jablka a některé exotické ovoce.

Potraviny s obsahem sacharidů

Do potravin s vysokým obsahem sacharidů patří výrobky, jejichž základem je celozrnná mouka a rýže. Řadí se sem mnohá zelenina. Jde třeba o brambory, kukuřici či kapustu. Z ovoce si můžete dát banány, hrozny anebo sušené ovoce dle potřeby. Klidně můžete konzumovat i ovocné šťávy a sirupy. Povolenou je i pivo.

Neutrální potraviny

U neutrálních potravin je skvělé především to, že je možné je kombinovat se vším. Řadí se sem třeba zakysané mléčné produkty a sýry mající podíl tuku vyšší než 50 %. Z některých dalších potravin můžeme jmenovat luštěniny, špenát a okurky, zelí či mrkev. Dát si ale můžete i houby anebo ořechy. Alkohol lze konzumovat jen ve formě lihovin a ve velmi omezeném množství.

Diskuze

Velkou výhodou dělené stravy je nejen celkový efekt v podobě zhubnutí, ale i fakt, že ji můžete držet dlouhodobě. Je součástí zdravého životního stylu a určitě vám pomůže. Některým lidem může tento styl maximálně vyhovovat a žijí tak celý život. Velká propagátorka dělené stravy Lenka Kořínková by mohla být živoucím dokladem této skutečnosti. Na trhu anebo na internetu lze najít nespočet receptů, které spadají do dělené stravy.

Recepty

Těstoviny po italsku

Potřebujeme na dvě porce:

200 g špaget či makarónů, 125 g mozzarelly, 80 g eidamu, 100 g rajčatového protlaku, 3 lžíce kečupu, menší cibule, 2 stroužky česneku, sójovou omáčka, panenský olivový olej, čerstvé lístky bazalky

Postup:

Těstoviny uvaříme v hrnci s osolenou vodou a následně je scedíme. Na pánvi s menším množstvím oleje orestujeme cibulku, přidáme česnek, protlak, kečup se sójovou omáčkou a trochu vody. Směs následně musí projít varem. Uvařené těstoviny pak polijeme omáčkou a zasypeme mozzarellou a nastrouhaným eidamem. Vizuální efekt potvrdíme ještě snítky bazalky.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Radek Štěpán

Pedagog, trenér a pisálek v jednom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*