Heřmánek

Tuto rostlinu zná snad každý z nás, a to proto, jelikož odnepaměti byla jistě součástí kuchyní našich rodičů, nebo součástí nápojů, které byly prvky různé domácí léčby. Nejznámější byly především různé čaje a odvary, které tak využívaly sílu právě této rostliny. Ta je dnes hojně rozšířená na mnoha místech naší země, a to nejenom u nás a v celé Evropě, ale třeba i v Asii, Austrálii a Americe. Zde je ale třeba oddělit možné varianty, kdy lze na heřmánek pohlížet jako na běžný plevel, který roste kdekoliv, nebo na kvalitní rostlinu, která je šlechtěna a pěstována s důrazem na to, aby mohla nabídnout co možná nejvíce pro tělo prospěšných látek.

shutterstock_197214173

Jak heřmánek poznáme?

Identifikovat heřmánek dnes zvládne rozhodně každý, a to hlavně pro jeho nenapodobitelný květ, díky kterému se celé rostlině často říká sluníčko. Dále je nenapodobitelným poznávacím znakem i jeho vůně. Jinak dosahuje výšky zhruba 20 centimetrů, přičemž samotné plody této rostliny jsou velké maximálně 1 milimetr. Velmi důležité ale je, zda skutečně identifikujeme heřmánek pravý, který by měl mít v oblasti květu duté lůžko. Jedině tak si můžeme být jisti jeho pozitivními účinky.

V co všechno lze heřmánek proměnit?

Již jsme zmínili, že tím nečastějším použitím jsou různé odvary a čaje. Zde je použití velmi jednoduché, a to zalití nejčastěji usušeného heřmánku vařící vodou, přičemž vše se následně nechá několik minut louhovat. Poté už můžeme do odvaru namáčet různé obklady, nebo ho samozřejmě můžeme také pít.

Mimo této varianty je velmi hojně využíván také pro výrobu speciálních heřmánkových olejů, které mohou sloužit třeba pro masáže pokožky, nebo pro celou řadu jiných podobných využití, právě v souvislosti s kůží našeho těla. Neméně využívaná varianta je ale i ta, kdy je z heřmánku vyrobený chutný likér. I zde sice může našemu tělu pomoci, ale hlavně je vyráběn za účelem výroby zajímavého alkoholického nápoje.

Jak nám heřmánek pomůže, pokud ho konzumujeme?

Připravíme-li si daný odvar nebo likér, je jasné, že tak budeme využívat heřmánek vnitřně. V tomto ohledu má blahodárné účinky hlavně na oblast našeho trávení. Dokáže totiž velmi dobře zabránit nadýmání, ale také různým střevním poruchám a kolikám. Velmi dobře pomůže třeba i při bolestech našeho žaludku.

Další oblast, ve které touto cestou dokáže pomáhat, jsou různé nemoci. Těmi nejznámějšími může být rozhodně nachlazení, ale také kašel nebo záduše. I zde je pravidelná konzumace heřmánku velmi hojně doporučována.

Své pozitivní účinky ale naplno využívá i ve chvílích, kdy se chceme zbavit bolestí, a to ať už vyvolané menstruací, děložními křečemi, nebo zánětem močových cest. I v těchto ohledech stačí pravidelné konzumace čajů a dané příznaky velmi brzy odezní.

V čem pomůže při zevním použití?

Budeme-li heřmánek využívat ve formě mastí nebo olejů, může nám pomoci hlavně v souvislosti s naší kůží, a to proti různým ekzémům, proti vyrážkám, nebo i při regeneracích. Ideální je jeho aplikace i po operaci, a to na jizvy. Nejenom, že se rychleji zacelí, ale celkově dokáže snížit jejich bolestivost.

V souvislosti s bolestivostí je třeba říci, že obklady z heřmánku mohou pomoci i při bolestech břicha, ledvin, nebo močového měchýře. Případná koupel v jeho odvaru nám poté umožní rychle se zbavit nepříjemných hemoroidů.

Důležitá je jeho kvalita

To vše jsou oblasti, ve kterých nám tedy může heřmánek pomoci. V tomto směru je ale velmi důležitá jediná věc, a to jeho kvalita. Zvláště, pokud ho chceme využívat sami. Pokud různé přípravky s heřmánkem kupujeme, je nezbytné pohlídat si hlavně to, aby v nich byl obsažený dostatek oné účinné látky, která bude mít na naše tělo pozitivní vliv.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*