Jak se postarat o bolestivé bradavky během kojení?

Kojení je pro miminko velice důležité, ovšem spousta žen úsilí vzdá právě kvůli citlivým a popraskaným bradavkám. V první řadě je nezbytné podotknout, že se jedná pouze o dočasné potíže, které po několika dnech či týdnech vymizí. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou nejčastější příčiny bolavých bradavek a jak zatočit s bolestmi při kojení.

Co způsobuje bolest bradavek a prsou?

Bolavá prsa jsou na počátku kojení naprosto normální. Příčinou bývají vyšší citlivost a přibývající mléko, někdy je však důvodem bolestí zánět.

Po zhruba třech dnech po porodu se začnou prsa nalívat mateřským mlékem, a tím se začnou i zvětšovat. Vzhledem k tomu, že prsa budou velká, tvrdá a oteklá, bradavky mohou být ploché a pro miminko těžce uchopitelné, což kojení ztěžuje. Pokud máte bolestivé bradavky, přiložte na ně teplou utěrku na začátku každého kojení, což stimuluje vyprazdňování. Po kojení si zase do podprsenky dejte chladné obklady či chlazené zelné listy.

Další příčinou nepříjemných pocitů při kojení bývají ucpané mlékovody. Mateřské mléko se tvoří v prsu, a potom vytéká mlékovody ven z bradavky. Když se jeden z těchto kanálků ucpe, mléko se může vrátit zpět a způsobit malou citlivou bulku, což je jen krůček od infekce prsu. Před každým krmením si na prsa přiložte teplé obklady, čímž rozproudíte mléko. Vyzkoušejte více poloh při kojení, aby byly všechny mlékovody při kojení stimulovány stejně.

V horším případě může nastat mastitida. Infekce prsu vzniká, když se bakterie dostanou do prsu trhlinkou v bradavce. Mastitida může propuknout kdykoliv během kojení, ovšem nejpravděpodobnější to je v prvních šesti týdnech. Okamžitě navštivte svého lékaře, aby vám nastavil správnou léčbu.

Jak si můžete pomoct sami při bolestivých bradavkách?

Existují různé pomůcky, které jsou volně prodejné. Velice oblíbené jsou bio aktivní nelepivé náplasti, jež zaručují intenzivní péči o bradavky. Multi Mam Compresses mají přímý utišující účinek na bolestivé a popraskané bradavky, ulevují od bolesti a podporují regenerační proces. Pro dítě nejsou škodlivé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*