Jaké vitamíny a minerály jsou pro sportovce důležité?

Vitamíny a minerály patří mezi prvky, jež jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla. Obzvláště důležité jsou pro aktivní sportovce, jelikož fyzická aktivita klade vyšší nároky na lidské tělo. A vlivem pocení jsou vylučovány kromě vody i vitamíny a minerály, které je třeba zpětně doplnit. Pravidelné doplňování minerálů a vitamínů je tak pro lidi s aktivním životním stylem zcela nezbytné. Nedostatek vitamínů a minerálů v lidském těle může mít řadu negativních důsledků, včetně ovlivnění výkonnosti. A jaké vitamíny a minerály pro sportovce jsou nezbytné?

Vitamíny

Mezi důležité vitamíny pro sportovce patří především vitamin C, D a E. Opomenout nelze také vitamíny skupiny B.

Vitamín C známý také jako kyselina askorbová patří asi mezi nejznámější vitamín, který je často skloňovaný při nachlazení. Avšak velice důležitý je i pro aktivní sportovce, jelikož jde o důležitý antioxidant. Mezi jeho hlavní funkce patří snižování únavy a podpora správného fungování imunitního systému. Velice důležitý je také vitamín D, jež je důležitý pro správné fungování svalů.

Vitamín E patří mezi silné antioxidanty, jež snižuje počet volných radikálů v lidském těle. Vitamíny skupiny B jsou pak důležité pro zachování energii při cvičení a snížení únavy.

Minerály

Mezi nezbytné minerály pro sportovce patří především hořčík, draslík, zinek, železo, sodík a vápník.  Konzumace potravin bohatých na hořčík pomáhá ke správnému fungování těla, regeneraci svalů a snižuje míru únavy. Draslík příznivě působí na kvalitu svalů a správné fungování nervového systému. Zinek má významný vliv na metabolismus bílkovin a cukrů a pomáhá proti únavě. Stejně důležitý v rámci energetického metabolismu je i hořčík.

Funkcí železa je přenos kyslíku, takže působí proti únavě a zvyšuje vytrvalost. Vápník je důležitou součástí kostí a konzumace bohatá na vápník zvyšuje odolnost kostí proti zlomeninám.  Nakonec draslík se sodíkem mají vliv na správné fungování svalů a nervů.

Jak vitamíny a minerály doplnit?

Vitamíny a minerály pro sportovce je vhodné doplnit v rámci stravy, která by měla být co nejpestřejší. Přesto je to však často nedostačující. V tomto ohledu tak najdou významné uplatnění doplňky stravy pro sportovce, které zajistí přísun všech důležitých vitamínů a minerálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*