Jaké výhody mají investiční mince oproti slitkům?

Investice do zlata je výhodná v každém případě, je jedno, zda si koupíte investiční minci nebo slitek. Přesto je nyní větší zájem o mince. Může za to situace na trhu i další výhody, které mince oproti slitkům mají.

Za investiční zlato rozhodně nelze považovat šperky. Ani koupě akcií společností, které zlato těží, není vhodným investičním krokem. Nejlepší je koupit mince či slitky, které prodáte kdekoliv a kdykoliv. Jejich hodnota stabilně roste a v budoucnu tomu nebude jinak. Zásoby tohoto drahého kovu se totiž ztenčují.

Zlaté mince jsou na pohled zajímavější než slitky

Zlato v podobě slitku či mince máte ve fyzické podobě doma. Co by vám bylo milejší – slitek zatavený v akrylátovém obalu, nebo na pohled hezká mince? Zřejmě druhá možnost. Minci si můžete vzít do ruky, cítit magickou cenu zlata, obdivovat její reliéf.

Pokud chcete namítnout, že za tu hezkou část mince si připlatíte, jste na omylu. U investičních mincí se platí jen cena zlata, nikoliv sběratelská hodnota. Někdy bývají dokonce o něco levnější než slitky o stejné hmotnosti. Na rozdíl od slitků pro ně neplatí povinnost číslování, takže minci vám nebude kazit žádné nevzhledné číslo.

V Česku se aktuálně hodně prodávají například vídeňské mince Wiener Philharmoniker v hmotnosti 1 trojské unce a menších. Ty nejmenší stojí do 5000 korun.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí specializované prodejny v Obecním domě.

Mincí je v současné době na trhu více než slitků

Koronavirová pandemie ovlivnila snad všechna odvětví a investiční zlato není výjimkou. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Češi se tedy spoléhají zejména na švýcarské rafinérie, jenže tři největší, které dohromady tvoří třetinu světové produkce, byly vlivem vládních nařízení téměř dva měsíce uzavřené. Ačkoliv dnes už výroba zase běží, trh stále není nasycený, slitků je málo. Investoři nyní kupují mince více než kdy dříve. Chcete-li do nich vložit své peníze i vy, můžete se zajít podívat třeba do zmiňovaného obchodu v Obecním domě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*