Jaterní dieta

Dieta při onemocnění jater je jakousi nezbytností a je třeba si nejprve uvědomit, že se nejedná primárně o dietu mající za úkol úbytek na váze. Dietu je třeba nasadit vždy, když dojde k poškození jater. To je bohužel nejen v současné době možné, a to díky několika základním příčinám. Jednat se může o vědomé poškození jater alkoholem, drogami a jinými toxickými látkami, nevědomě pasivním kořením či některými léky anebo vlivem onemocnění. Jaterní dietu také lidé drží na doporučení konkrétního lékaře, jenž ji nařídí.

Jaké potraviny konzumovat při jaterní dietě?

Základním principem jaterní diety je především střídmost v jezení. Veškeré pokrmy byste měli jíst v doporučeném množství. V první řadě je třeba říct, že se musíte vyvarovat zejména alkoholu a také čerstvému pečivu. Ostatně následující přehled ukáže přesně, co je a co není třeba při jaterní dietě jíst. Velmi důležitá je i samotná příprava jídel. Optimálně byste měli pokrmy spíše vařit ve vodě anebo na páře. V každém případě se nedoporučuje grilování ani pečení či uzení.

Doporučené potraviny:

– kvalitní řepkový či olivová olej

– mnohé druhy zeleniny (celer, brokolice, rajčata, mrkev)

– koření typu bylinek nevyznačující se přemírou ostrosti (bazalka, tymián, oregano atd.)

– polotučné nízkotučné výrobky z mléka

– pouze maximálně libové maso různého druhu

– veškeré čerstvé ovoce mimo kokosu

– potraviny, jejichž základem je bramborové a tvarohové těsto

– ryby všeho druhu mimo těch tučnějších

– z uzeniny pouze šunky nejvyšší jakosti či debrecínka

Nedoporučované potraviny:

– tuky typu sádla, másla anebo tučná jídla vůbec

– uzeniny obsahující hodně tuku (paštiky, klobásy, suché salámy)

– mléčné výrobky bohaté na tuk (vysokotučné jogurty, plnotučné mléko)

– ostré koření typu chilli anebo tabasca

– majonéza a výrobky z ní, vejce

– tučnější typy ryb (losos, makrela, a to zejména uzená, kaviár)

– čerstvé mnohdy ještě teplé pečivo

– určité druhy zeleniny (cibule, česnek, okurek)

– vnitřnosti (obsahují velké množství tuku a nežádoucích látek)

– ořechy a další jádra

– veškerý alkohol

Jídelníček

Jaterní dieta se drží zhruba 6 měsíců až dva roky. Určitě není možné kategoricky říct, že se jedná o dietu, která by byla nějak drastická, a nebylo si na ni možné v žádném případě zvyknout. Jaterní dieta obsahuje i celou řadu různých pokrmů, které jsou chuťově vynikající a lze je jíst i poté, co dieta skončí. V jídelníčku je také třeba počítat kromě možností přípravy jídel s omezením zápražky u polévek a také s nižším použitím tuku. V jídelníčku byste také měli dodržovat pravidelný příjem tekutin, které odvádí jakékoli, a to i škodlivější látky mimo organismus. Není také od věci volit některé doplňky stravy obsahující tělu prospěšné látky. Typický je kupříkladu tropestřec mariánský. Ten se řadí mezi nejznámější přírodní léky podporující regeneraci jater. Do stravy se snažte také zapojit co možná nejvíce lehkých bílkovin a vlákninu. Ta je optimální pro pohodlné zažívání. Určitě jezte pravidelně v průběhu celého dne po malých porcích. Hlad by vám v žádném případě při jaterní dietě nepomohl podobně, jako je tomu i u celé řady ostatních diet.

Recepty

Tvarohové knedlíky se švestkami

Potřebujeme:

250 g měkkého tvarohu, 40 g panenského olivového oleje, 40 g bramborového škrobu, 150 polohrubé mouky, čerstvé švestky

Postup:

V míse smícháme všechny ingredience kromě švestek a mouky. Tu do směsi postupně přimícháváme, aby těsto bylo maximálně vláčně a nelepilo se. Když již máme těsto vyválené, nadíváme jednotlivé knedlíky vypeckovanými švestkami. Ve vodě pak vaříme zhruba 7 minut. Podávat můžeme třeba s tvarohem a minimem cukru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Radek Štěpán

Pedagog, trenér a pisálek v jednom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*