Hubněte zdravě s bílkovinami

Už v základní škole jsme se učili, že bílkoviny jsou nezbytnou součástí našeho organizmu. Nacházejí se v kostech, svalech i kůži. Málokdo ví, že tvoří téměř dvacet procent celkové tělesné hmotnosti a jsou velice důležité pro správné fungovaní našeho těla. Jejich příjmu třeba věnovat zvýšenou pozornost zejména když pravidelně sportujete.

Jestli chcete zhubnout a necítit hlad sáhnete po bílkovinách, které mají ze všech živin největší sytící schopnost. Dietologové doporučují přijmout kolem 25 procent bílkovin z celkového příjmu živin denně. Zajímavé je, že až 20 procent z tohoto příjmu můžete pokrýt bílkovinami rostlinného původu. Za zmínku také stojí, že bílkoviny Vás zasytí lépe než tuky a sacharidy.

Vaječní bílek je bezpochyby nejkvalitnější bílkovinou. Hned za ním následují bílkoviny mléka a masa. Mezi další potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny patří například čočka, hrách, tvaroh, nebo sýry. Ideální je při bílkovinný dietě zvýšit denní příjem čerstvé zeleniny, která Vás zasytí a má nízký glykemický index.

Důležité je přijmout kvalitní bílkoviny v doporučené denní dávce. Jestli jich sníte v nadbytku, organizmus už není schopen toto větší množství jednorázově zpracovat a v přetíženém trávicím traktu vznikají hnilobní procesy a plynatost. Dochází k zatížení jater i ledvin, které pak musí vyloučit větší množství odpadních látek. Navíc nadbytek bílkovin ohrožuje i kardiovaskulární systém, proto nezapomínejte, že to s jejich kvantitou nesmíte přehánět.

shutterstock_95696827

Dieta však sama o sobě není účinná pokud ji nezkombinujete s pravidelným pohybem. Jestli nemáte dostatek času na návštěvu fitness centra nebo plovárny, je dobré si do svého bytu zakoupit fitness stroj, na kterém by jste pravidelně, každý den cvičili. Vyhledejte si na webu eshopy, které mají v ponuce kvalitní fitness stroje. Naleznete zde i také, které jdou spratné a nezaberou moc místa.

Ti z vás, kteří si najdou čas na pravidelní běh by neměli podcenit koupi kvalitních bot na běhání. Specializované sportovní obchody Vám nabízejí běžecké boty různých značek, no Vy se zaměřte hlavně na ty, které jsou odpružené, aby jste při otrěsech odlehčili namáhané klouby a páteř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*