Jak upravit životosprávu při hypertenzi? Pravidelné měřené tlaku a snížený příjem soli pomůže

Digitální tlakoměry by měly být povinnou výbavou každého hypertonika. Člověk musí upravit i své stravovací návyky.Vysoký krevní tlak – hypertenze – nebolí a většinou se neprojevuje závažnými příznaky. Právě proto se relativně málo lidí s touto diagnózou léčí. Dokonce ani ti, kterým byl vysoký krevní tlak zjištěn, se neléčí. S léčbou přestanou hned, jak jim tlak klesne.

Pokud ale není vysoký tlak léčen, může dojít k náhlým cévním příhodám, srdečním problémům, dokonce k náhlé smrti. Jak se tedy chovat, aby se z vysokého krevního tlaku nestal život ohrožující problém?

Běžte k lékaři

Rozpoznat vysoký krevní tlak není jednoduché. Mezi příznaky patří:

  • bolest hlavy,
  • únava nebo malátnost,
  • problémy s viděním,
  • bolest na hrudi,
  • problémy s dýcháním,
  • nepravidelný tlukot srdce
  • krev v moči
  • tlak na hrudi, krku nebo v uších.

Z větší části jde tedy o příznaky, které lidi přehlédnout nebo jim nevěnují pozornost i několik let. Přitom zpozornět by měl každý, u koho se vyskytuje vysoký krevní tlak v rodině. Člověk by měl chodit na pravidelné kontroly a v případě, že mu je vysoký krevní tlak zjištěn, měl by brát pravidelné léky, a to i když se jeho tlak sníží. Jde totiž o chronické onemocnění a krátkodobý pokles neznamená vyléčení.

Měřte se!

Každý hypertonik by měl mít doma svůj vlastní tlakoměr. Například digitální tlakoměry jsou jednoduché na používání a pacient se tak nemůže vymlouvat, že se nezvládl doma odměřit. Jediné, na co si musí zvyknout, je pravidelnost měření. Lékaři se pak lépe studuje křivka tlaku v domácím prostředí. Může přesněji upravit léčbu.

Měření jenom v ordinaci nemusí stačit. Někteří lidé mají z návštěvy ambulance stres a jejich tlak se tak ještě zvýší.

Změňte životosprávu!

Brát léky nestačí. Problémem řady pacientů s vysokým krevním tlakem je, že se až příliš spoléhají na medikamenty. Přitom hypertenze znamená i změnu způsobu dosavadního života. Různé faktory totiž ovlivňují výšku krevního tlaku.

Rizikovou skupinou jsou kuřáci. Kouření způsobuje větší riziko cévních onemocnění a nepřímo ovlivňuje i krevní tlak. Problematický je i alkohol. Největším problémem ale je nesprávná strava. Hypertonici by měli především omezit přísun soli. Nemusí ji zcela vyloučit, ale určitě by si neměli zbytečně dosolovat, měli by vařit z čerstvých surovin a dát sbohem polotovarům a konzervovaným potravinám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*