Vánoce jsou nejenom obdobím, kdy se setkáváme s rodinou, dáváme si dárky, nebo dodržujeme tradice. Vánoce jsou totiž i období, během kterého častěji jíme, a to nejenom běžná jídla, ale třeba i sladké pokrmy v podobě cukroví. V tomto ohledu je třeba myslet na to, že každý daný kousek znamená to, že po skončení vánočních svátků bude naše tělo rozhodně těžší, než dříve. Pokud už nyní plánujeme povánoční dietu, je vhodné na to myslet už během svátků, a dbát tak střídmějšího režimu. Ať už ho budeme, nebo nebudeme dodržovat, přesto si prozradíme základní tipy, jak zhubnout po Vánocích.
Pozor na všechna lákadla
Co je v souvislosti s dietním režimem nezbytné, to jsou všechna lákadla, která mohou právě s udržováním štíhlé linie souviset. Mnoho z nás totiž nechává ještě pár týdnů po Vánocích na stole cukroví, rozbalené kolekce, nebo i další cukrovinky na stromečku. Nehledě třeba na sušené a často o cukr doplněné ovoce, nebo další pokrmy. To vše zkrátka musí pryč nejenom z našich očí, ale také z našeho dosahu, jelikož daná jídla zkrátka mohou svádět ke konzumaci.
Prvním krokem je vyčištění organismu
Před začátkem samotného dietního stravovacího režimu je určitě vhodné naše tělo důkladně vyčistit, a to od všeho škodlivého. V daném směru nemusíme vyhledávat nijak specializované detoxikace, jelikož nám pomůže síla přírody, a to v podobě ovoce a zeleniny. Plně tak stačí 2 – 3 dny konzumovat pouze tyto potraviny. A to jak ve svém pevném skupenství, tak třeba ve formě domácích šťáv a džusů. Vždy by měla převládat syrová podoba, pokud to dané ovoce nebo zelenina umožní.
Po detoxikaci začněte s pravidelným jídelníčkem
Jakmile je vaše tělo vyčištěno a vy jste si jisti, že může i bez problémů fungovat, můžeme konečně přistoupit k samotnému dietnímu režimu. Chcete-li zhubnout rychle, je samozřejmě ideální radikálně snížit množství přijatých kalorií, eliminovat tuky a sacharidy, a zaměřit se hlavně na bílkoviny. Mnohem lepší, pozvolnější a dlouhodobější cestou je ale vyvážený jídelníček, který rozhodně naše tělo tolik nenamáhá, a přitom svou práci odvede také velmi dobře.
Dané potraviny bychom měli konzumovat pravidelně, a to ideálně v pěti menších porcích během celého dne. Základem je jíst zdravě, a zároveň nemít hlad. A pokud už přijde, zahnat ho například kouskem nízkokalorické zeleniny.
Co by měl dietní jídelníček obsahovat?
Základem daného jídelníčku by mělo být ovoce a zelenina. Obojí by mělo být součástí všech jídel, a to od snídaně, po večeři. Nejenom, že nás pomohou zasytit, ale také nám pomohou v tom, abychom tělu dodali třeba důležité vitamíny.
Další důležitou látkou jsou ale i bílkoviny, kdy bychom měli dbát jejich zvýšeného příjmu. Získáme je z rybího masa, masa drůbežího, ale také z nízkotučných mléčných výrobků. Zde skutečně pozor na obsah tuku, popřípadě i cukru, jelikož obě tyto látky se musíme snažit co nejvíce eliminovat.
Dále však naše tělo potřebuje i vlákninu, či složitější sacharidy, díky kterým nebudeme trpět žádnou únavou, a naše svaly tak budou moci perfektně fungovat, což oceníme hlavně při přidružených sportovních aktivitách. Vláknina je poté dobrá pro správné trávení, ale i pro to, že udrží déle pocit sytosti. Obojí můžeme najít třeba v tmavé rýži, celozrnných těstovinách, nebo celozrnném pečivu.
Celý denní režim doplníme sportem
Základem úspěchu jsou ale i sportovní aktivity, jelikož právě sportem zrychlíme metabolismus a také využití energie z našich tuků – což vede k jejich spalování. Ideální zimní aktivitou může být třeba rotoped, plavání v bazénu, nebo indoorové skupinové aktivity v podobě aerobiku, nebo také neméně oblíbené Zumby.