Mýty o hubnutí

Pokud hubneme, často chceme, aby to pro nás bylo co možná nejjednodušší, abychom shodili co možná nejvíce kilogramů, a zároveň aby byl úbytek váhy trvalý. Spolu s tím samozřejmě souvisí i různé metody, postupy a samozřejmě také časté mýty, které se v souvislosti s dietami objevují. Pojďme se společně podívat na ty, které patří mezi ty nejrozšířenější.

shutterstock_295261415

Dieta znamená jíst pouze zeleninu

Mnoho lidí, kteří se chtějí pustit do diety, si myslí, že samotný denní režim je založený pouze na zeleninových salátech. Ačkoliv zelenina by měla mít v jídelníčku své místo, rozhodně není tou jedinou součástí. Základem správných dietních režimů je totiž co nejpestřejší strava, která obsahuje i mnohými velmi oblíbené a vyhledávané maso, sýry či mléčné výrobky.

Tuky se musí ve všech případech omezit

I toto je poměrně častý mýtus, který je velmi rozšířený. Kromě skutečně tučných a nezdravých výrobků ale existují třeba ořechy, nebo tučné ryby. V jejich případech jsou tuky naopak hojně doporučovány, jelikož obsahují ty nenasycené. Nejenom, že neobsahují žádný cholesterol, ale také nám pomohou ten stávající velmi dobře snižovat. Nehledě na to, že obě zmíněné varianty mají i mnoho bílkovin.

Z jídelníčku je třeba vyloučit sacharidy

Další poměrně rozšířený mýtus, který bohužel mnozí lidé dodržují. A to je samozřejmě velká chyba. Je pravdou, že jednoduché cukry je skutečně nutné z těla vyloučit. Složitější sacharidy, třeba z brambor, rýže nebo pečiva, ale potřebujeme. Díky nim má tělo energii a necítí se nijak unaveno. Nehledě na to, že jsou nezbytnými látkami, ze kterých čerpají energii právě naše svaly. A jelikož diety vyžadují i pohyb, je jasné, že se bez sacharidů neobejdeme.

Důležité je minimalizovat množství přijatých kalorií

Ani tento mýtus není založený na pravdě, jelikož ne vždy je tento faktor rozhodující. Je jasné, že nižší energetická hodnota potravin by měla být brána v potaz, a stejně tak by mělo být třeba vyloučit takzvané prázdné kalorie, které najdeme třeba v mnohých chipsech. Obecně ale kalorie potřebujeme, jelikož to znamená přísun energie pro naše tělo, a to pro bezproblémovou funkci našich vnitřních orgánů, ale i zmíněných svalů.

Nejlepší dieta je nejíst

Tento mýtus patří mezi jeden z nejrozšířenějších, a zároveň i mezi jeden z nejhloupějších. Stačí se na něho podívat objektivně, a tak ho zhodnotit. Hladovět můžeme totiž maximálně pár dní. Během nich tak logicky vyprazdňujeme naše střeva, což vede k tomu, že na ručičce váhy skutečně vidíme úbytek. V reálu ale z tuku odejde možná pár desítek gramů, a zbytek je pouze průběžně zpracovávané jídlo v našem trávicím traktu.

Nehledě na to, že takové diety mohou nejenom výrazně poškodit fungování našeho těla, ale také jsou velmi často spojeny se známým jo-jo efektem. Tedy pár shozených kilogramů za týden je do pár dní opět zase zpět.

Stimulanty a doplňky stravy nepomáhají

I toto může být v mnoha případech mýtus. Pokud víme, jak na ně pohlížet, mohou nám pomoci. Ideálním příkladem je třeba přírodní kofein, který dokáže zrychlovat metabolismus. Nelze od něho čekat zajištění několikakilogramové ztráty, ale svůj podíl na redukci tuků určitě má. Stejně jako řada dalších produktů, postavených na podobných vlastnostech. Zázraky ale rozhodně nedokážou, a to kdybychom jich konzumovali sebevíc.

Kalorické ovoce je špatné

I toto je velmi častý omyl, který souvisí s přepočítáváním kalorií. Na každý kus potravin je třeba vždy pohlížet komplexně. Větší kalorická hodnota sice může znamenat více energie, neobsažené vitamíny, minerály a další látky zase mohou pozitivně působit v jiných oblastech.

Zdravá strava není chutná

Tento mýtus by se také mohl zařadit mezi ty nejčastější. Přitom základem zdravého jídelníčku jsou mléčné výrobky, sýry, maso, zelenina, ovoce, rýže, těstoviny, brambory, ryby, ořechy, kvalitní šunka a mnoho dalšího. Tedy vše, co běžně jíme. Pouze je třeba dbát na lepší a zdravější úpravu – což ale může poskytnout i gril.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*