V dnešní době existují stovky diet, které jsou více či méně účinné a také více či méně zdravé. Pokud bychom se na celý režim hubnutí podívali s nadhledem, potom by mělo být v zájmu každého z nás, praktikovat takzvané zdravé hubnutí. Pojďme se tedy podívat na to, jak by měl vlastně takový režim vypadat a co nám vlastně dokáže přinést.
Prvním pravidlem je nehladovět
V čem se zdravé hubnutí liší od mnoha tvrdých redukčních programů, je postup, při kterém nehladovíme. Dávno totiž neplatí dlouho prohlašovaný mýtus, že pokud chceme zhubnout, nesmíme jíst. Je dokázáno, že vše je pouze v kvalitě a správném výběru naší stravy. Pokud totiž hladovíme, nejenom, že se dříve nebo později dostaví takzvaný jo-jo efekt, ale pokud odmítáme jídlo, může to způsobit i vážné, někdy dokonce trvalé zdravotní komplikace na našem těle.
V souvislosti s výše uvedeným je tedy ideální cestou rozdělovat si jídlo do minimálně pěti porcí, které budou konzumovány během celého dne. Díky tomu tak jakýkoliv hlad ihned zaženeme, a naše tělo bude mít dostatek potřebných živin.
Pestrá strava je základ
Se zdravým hubnutím samozřejmě souvisí také pestrá strava. Bez ní se dnes rozhodně neobejdeme, a tak bychom měli dbát na to, aby v ní bylo zastoupeno téměř vše, co obsahuje takzvaná potravinová pyramida. Tedy přehledně vytvořený seznam, a to od nejzdravějších, po méně zdravá jídla. V daném směru tak začneme hlavně ovocem a zeleninou, které by měly tvořit naprostý základ každého jídelníčku. Co by v něm ale také nemělo chybět, to jsou rozhodně ryby, mléčné výrobky, vejce, ale třeba také zdravé tuky.
Stejně tak se neobejdeme ani bez celozrnného pečiva, vajec, masa, nebo i luštěnin a ořechů, popřípadě i dalších potravin, které k pestré skladbě neodmyslitelně patří. U všeho je navíc kladen důraz na to, aby bylo vše připraveno v souladu se zdravou výživou – tedy s minimálním použitím tuku.
Co z jídelníčku vyloučit?
Jelikož víme, co bychom měli konzumovat, měli bychom také vědět, co z jídelníčku vyloučit. Obecně by to měly být nezdravé tuky a cukry. V konkrétních příkladech třeba tučné maso, uzeniny, slazené nápoje, sladká jídla, ale i různé pochutiny, ať už slané, tak i sladké. Stejně tak je ale nutné vyloučit i jídla výrazněji kalorická. Ta však často souvisí právě s obsahem cukrů a tuků, a tak je poměrně dobře identifikujeme.
Na pohyb rozhodně nezapomínejme
Základem zdravého hubnutí je ale i další důležitá věc, a to je dostatek pohybu. Ideální je běh, jízda na kole, plavání, aerobik či Zumba. Co je u pohybu důležité, to je nutnost nepřeceňovat se, a přitom se dané aktivitě věnovat dostatečně dlouho, nejlépe 30 – 60 minut. Ideální je také pravidelnost, a tak bychom měli sportovat alespoň 3 – 4 dny v týdnu, a to ideálně s možností jednotlivé aktivity kombinovat.
Negativní účinky nejsou
Ačkoliv mnoho drastických diet založených na hladovění s sebou nesou četná negativa, v tomto směru se určitě není čeho bát. Právě zdravé hubnutí je totiž součástí i zdravého životního stylu, díky kterému není třeba mít obavy z toho, že by se objevili zdravotní komplikace, nebo vedlejší účinky dietního režimu.
Úbytek váhy by měl být plynulý
Na závěr už stačí dodat pouze to, že aby bylo zdravé hubnutí skutečně dlouhodobé, přirozené a správné, je třeba, aby váha klesala postupně. To znamená okolo 2 – 3 kilogramů za jeden měsíc. Ačkoliv se to zdá málo, za rok můžete být lehčí o 30 kilo, a to s jistotou, že vám taková hmotnost zaručeně zůstane. Právě to je totiž ona jedna z hlavních výhod, kterou zdravé hubnutí má.