Jak zdravě zhubnout

Nejenom dietologové, ale i mnozí lékaři doslova bijí na poplach, a to z jediného důvodu. Rok od roku totiž přibývá lidí, kteří jsou obézní, či mají jenom nadváhu. V tomto směru je samozřejmě nutné udělat tomu přítrž. Pokud tedy ani vy nejste spokojeni se svým tělem, přinášíme vám stručný návod, jak zdravě zhubnout. A jak by vlastně zdravé hubnutí mělo vypadat? V první řadě by nemělo být založené na hladovění, jelikož tělo by mělo mít dostatek živin, a celý úbytek kilogramů by měl být postupný. To vše totiž bude směřovat přímo k tomu, že úbytek už bude trvalý a dlouhodobý.

Kvalitní strava je základ

Prvním krokem ke správnému, pozvolnému a zdravému hubnutí je samozřejmě strava jako taková. Ta by měla být v první řadě pestrá, čerstvá a ideálně doma připravená. Naprostým základem je ovoce a zelenina, která by neměla chybět v žádném jídelníčku. Pokud tedy chceme vědět, jak zdravě zhubnout, měli bychom začít hlavně u ní. Dále jsou nezbytné také ryby, které by měly být součástí jídelníčku ideálně dvakrát do týdne. Přidejte ale také různé ořechy, semena nebo luštěniny, a základ správné a zdravé stravy je hotový. Bez čeho se ale naše tělo také neobejde, to nejsou jenom vitamíny či zdravé tuky, ale jsou to také bílkoviny. Ty můžeme čerpat ze syrovátky, s bílého masa, ale třeba i z nízkotučných mléčných výrobků. Dále se neobejdeme bez vlákniny, jejímž dokonalým zdrojem je vše celozrnné. A to od pečiva, až třeba po speciální těstoviny. Tou třetí nezbytnou látkou jsou kvalitní sacharidy, tedy složené cukry. Najdeme je hlavně v přílohách, jako je rýže, těstoviny, ale třeba i brambory.

Co je nutné ze stravy stoprocentně vyloučit?

Konkrétní příklady potravin, které je nutné jíst v rovnoměrném množství, jsme již zmínili, a tak můžeme přejít k tomu, co naopak nejíst vůbec. Logicky to jsou jednoduché cukry. A to jak cukr samotný, tak i slazené nápoje, sladká jídla, různé dezerty, ale třeba také na trhu běžné cukrovinky. Stejně tak je zakázáno také vše tučné. Příkladem tak mohou být prorostlá masa, ale také tučné mléčné výrobky, popřípadě jídla s nekvalitním technologickým postupem. A to ať už se jedná o řízek, hranolky, nebo třeba chipsy. To vše během přípravy nasákne obrovské množství oleje.

Jak tedy jídlo připravovat?

Aby dieta skutečně fungovala a ze zdravých potravin vznikla i zdravá jídla, bude třeba zaměřit se i na správnou přípravu. Zeleninu a ovoce je ideální konzumovat nejlépe syrové, a pokud u ostatních potravin budeme vyžadovat tepelnou úpravu, jsou dovolené tři zdravé varianty. První z nich je vaření, druhou je pečení, a tou třetí grilování. Vše by mělo probíhat bez použití tuku, a pokud už ho budeme nutně potřebovat, sáhneme po kvalitním olivovém oleji.

5 jídel denně je základ

Co se zdravým hubnutím také souvisí, to je režim, během kterého bychom neměli hladovět. Správným postupem je tedy rozdělit si stravu na pět menších porcí denně, a to na snídani, oběd, večeři a také dvě svačiny. Součástí každého jídla by kromě běžných pokrmů měla být také ovoce a zelenina. Důležité však je to, že bychom se neměli nijak přejídat, ale zároveň bychom neměli hladovět. A pokud hlad máme, je vhodný kousek zeleniny, kterým se najíme. S jídlem souvisí také nápoje, kterých bychom měli vypít 2 – 3 litry denně, a to v podobě čisté vody z kohoutku.

Sport dokáže hubnutí urychlit

Nyní tedy víme, jak zdravě zhubnout a docílit tak požadované váhy. Tipem na závěr však může být i to, že pokud chceme proces hubnutí urychlit, je vhodné zaměřit se i na sportovní aktivity. Ideálně ty aerobní, v podobě běhu, jízdy na kole, nebo plavání. To vše totiž dokáže zvýšit tepovou frekvenci a tím zajistit rychlejší spalování.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Jak zdravě zhubnout”

  1. Po ránu nás, co bojujeme s váhou nejlépe nastartuje cereální nápoj a přitom nás nezatíží zbytečnými kaloriemi. Já osobně jsem si zamilovala Caro – úžasně chutná a dodá energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*